Jaki okap kominowy do kuchni kupić?

Ranking najchętniej wybieranych modeli okapów kominowych

Czy okap kuchenny to najważniejsze urządzenie w kuchni? Raczej nie, są bowiem o wiele bardziej istotne sprzęty, jak np. lodówka czy płyta grzewcza, bez których trudno nazwać pomieszczenie kuchnią. Należy jednak pamiętać, że okap pełni bardzo ważną funkcję – pochłania opary, drobinki tłuszczu i wszelkie zanieczyszczenia, które są wytwarzane w sposób naturalny podczas obróbki technologicznej żywności (gotowania, pieczenia, smażenia). Dodatkowo okap kuchenny neutralizuje zapachy i pochłania nadmiar wilgoci, co jest konieczne, aby zabezpieczyć ściany, sufit i meble kuchenne przed uszkodzeniami. Wybierając dobry okap, warto zwrócić uwagę na to, aby był cichy (ok. 40-50 dB) i miał dużą wydajność. Dla przeciętnego konsumenta istotna będzie również cena okapu. Jak wskazuje ranking najlepszych okapów, ceny urządzeń mogą być bardzo zróżnicowane – od 300 zł za dobry i tani okap, po 2000 zł za elegancki okap wyspowy.

Sprawdź ranking najlepszych okapów kominowych

Ranking - TOP 5 okapów kominowych - 2024

TOP1 Electrolux EFF60560OX

Electrolux EFF60560OX

Electrolux EFF60560OX

Electrolux EFF60560OX

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP2 Elica Shire BL/A/60

Elica Shire BL/A/60

Elica Shire BL/A/60

Elica Shire BL/A/60

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP3 Akpo WK-4 Nero 60

Akpo WK-4 Nero 60

Akpo WK-4 Nero 60

Akpo WK-4 Nero 60

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP4 Gorenje DK63MCLI

Gorenje DK63MCLI

Gorenje DK63MCLI

Gorenje DK63MCLI

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę
TOP5 Faber VRT BK 60 2LS

Faber VRT BK 60 2LS

Faber VRT BK 60 2LS

Faber VRT BK 60 2LS

Recenzja
Sprawdź cenę
Recenzja
Sprawdź cenę

Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Zaleca się, aby w kuchni (bez różnicy czy w domu, czy w mieszkaniu) został zamontowany okap. Jednak, co do zasady, nie każdy okap będzie pasował do każdej kuchni i pełnił identyczne funkcje. Kupując okap, należy zorientować się, czy jest techniczna możliwość podłączenia go do przewodu kominowego. Z reguły taka opcja jest szeroko dostępna w przypadku domów wolnostojących, natomiast w mieszkaniach podłączenie okapu do wentylacji nie jest takie oczywiste. W nowszym budownictwie stosuje się oddzielny kanał wentylacyjny dla każdego z mieszkań, z kolei starsze mieszkania muszą zrezygnować z wyciągu na rzecz pochłaniacza. Jaka jest różnica pomiędzy wyciągiem a pochłaniaczem? Wyciąg, który jest podłączony do przewodu kominowego, transportuje zanieczyszczone powietrze na zewnątrz budynku. Pochłaniacz, ze względu na brak połączenia z kominem, oczyszcza zaabsorbowane powietrze wewnątrz urządzenia i uwalnia je z powrotem do pomieszczenia. Warunkiem efektywnej pracy pochłaniacza jest wyposażenie go w filtry przeciw tłuszczowe (np. aluminiowy) i filtry węglowe (z węglem aktywnym).

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać?

Okap kominowy, jak wskazuje nazwa, będzie miał zastosowanie w budynkach, w których istnieje możliwość podłączenia okapu do przewodu kominowego. W praktyce są to, np. domy jednorodzinne lub mieszkania w nowym budownictwie, gdzie zadbano o dostęp do oddzielnego kanału wentylacyjnego dla każdego z lokali. Okap kominowy to tradycyjny model okapu przyściennego. Jest to prawdopodobnie najczęściej wybierany okap kuchenny. Stosuje się go w kuchniach o większym metrażu, ponieważ jako wydajny okap daje sobie radę z neutralizowaniem dużej ilości pary wodnej i innych zanieczyszczeń. Nowoczesne okapy z łatwością można wkomponować w każdy styl wykończenia kuchni, często stanowią swego rodzaju ozdobę (szczególnie jeśli w kuchni zawiśnie stylowy okap). Nie są to okapy do zabudowy, jak np. okap teleskopowy czy często porównywany z okapem kominowym okap podszafkowy. Występują za to w różnych kształtach (skośny, półokrągły, narożny, prostokątny) oraz wielu wymiarach (szerokość od 50 cm do 120 cm), które pozwolą dostosować powierzchnię wyciągu do potrzeb. Wybierając okap kominowy, należy mieć na uwadze również ograniczenia, które się z tym wiążą. Przede wszystkim dotyczą one kwestii umiejscowienia sprzętu. Montaż okapu kominowego odbywa się nad płytą grzewczą znajdującą się w bliskiej odległości od komina. Jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ okap połączony jest z kominem rurą – im mniejszy dystans pomiędzy nimi, tym krótsza rura zostanie zastosowana (będzie zajmowała mniej miejsca i łatwiej będzie ją ukryć).

Okap kominowy – funkcjonalność + ranking najlepszych okapów kominowych

Jeśli chodzi o role, jakie odgrywa okap kominowy, to poza tym, że oczyszcza powietrze w kuchni, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i wchłania nadmiar pary wodnej, to dodatkowo może służyć jako strategiczny punkt świetlny w pomieszczeniu. Okap wyposażony w oświetlenie LED to energooszczędny sposób na podświetlenie sobie płyty grzewczej podczas przygotowywania posiłku. W związku z możliwością podłączenia do wentylacji, tryb pracy okapu kominowego określa się jako wyciąg, a nie pochłaniacz kuchenny. Na rynku znajduje się wiele interesujących modeli wyciągów, które różni cena, wydajność, wymiary, ale także sterowanie. Obecnie wyróżnia się aż 7 wariantów sterowania (sterowanie zdalne za pomocą pilota, dotykowe lub sensoryczne, przyciskowe elektroniczne, z użyciem mechanicznego suwaka, przełączników kołyskowych, pokrętła lub mechanicznych przycisków). Poniższy ranking okapów kominowych do kuchni obejmuje różne rodzaje urządzeń, które zostały wytypowane na podstawie opinii użytkowników, popularności i niezawodności potwierdzonej przez testy lub recenzje.

Jaki okap kominowy do kuchni wybrać? – podsumowanie

Okap kominowy jest optymalnym wyborem, jeśli jest się posiadaczem względnie dużej kuchni z dostępem do przewodu kominowego. Dzięki zachowaniu otwartego obiegu, w sposób efektywny oczyszcza powietrze z drobinkami tłuszczu, pochłania nadmiar pary wodnej i nieprzyjemne zapachy, które powstają podczas gotowania czy smażenia. Kupując okap należy wziąć pod uwagę jego szerokość, wydajność, głośność (poziom hałasu) oraz preferowany sposób montażu. Istotna będzie również cena okapu - dobry okap kuchenny to koszt ok. 600 zł, natomiast na rynku znajdują się również modele za 200 zł (posiadające podstawowe funkcje) czy za 8000-9000 zł (nowoczesny okap kuchenny charakteryzujący się wyjątkowym designem). Ranking okapów kuchennych powinien ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej zakupu dobrego wyciągu.